Přípravkám 1.BFK skončila zimní příprava, děti se už těší na zápasy na trávě

Frýdlantské přípravkové týmy se již pomalu připravují na start jarních soutěží. Jak prožili naši nejmladší fotbalisté zimní část přípravy, tak na to jsme se zeptali přímo trenérů dané kategorie.

Týmy všech přípravek se po ukončení podzimních bojů v okresních soutěžích přesunuly do tělocvičen ZŠ TGM a Gymnázia TGM, kde tréninky probíhaly dvakrát týdně. Navíc jsme se s dětmi přihlásili do Krajské halové zimní ligy, která se odehrávala v halách po celém Moravskoslezském kraji. V soutěži jsme měli dva týmy starší přípravky, stejný počet v kategorii mladších přípravek a jeden tým bojoval v kategorii předpřípravek. Díky takto vysokému počtu příhlášených družstev se nám dařilo zapojovat i nové a méně zkušené hráče, takže to pro každého malého fotbalistu byla opravdu velká zkušenost. Někdo během těch zimních bojů pochopil, že se není vůbec čeho bát. Jiní zase přišli na to, že je třeba začít na sobě pracovat a pro jiné to bylo poznání, že to není úplně pro něj, takže buď u fotbalu skončil, nebo se po domluvě trenérů s rodiči účastní pouze tréninkových jednotek. Jak však říká klasik, zkrátka „nezkusíš – nevíš“. Popravdě, ani nevíme, jak se naše týmy nakonec celkově umístily. Pro nás totiž byly důležitější individuální a týmové výkony.

Kromě již zmiňovaných turnajů v rámci KZL jsme se zúčastnili také mezinárodního turnaje, které se konal v nádherné fotbalové aréně ve slovenské Korni. Turnaj to byl sice halový, ale hrál se na umělé trávě, navíc byl velmi dobře obsazen a hlavně dobře organizován. Kluci skončili nakonec na desátém místě z dvanácti účastníků. Možná po této zkušenosti přidáme pro příští zimní období více takovýchto turnajů na umělé trávě a ubereme turnajů na parketách.

Určitě je třeba zmínit také tréninky, které jsme absolvovali v místních tělocvičnách. Tréninky byly pouze hodinové, což je dáno kapacitou tělocvičen v našem městě a vše tak muselo běžet jako po drátkách, abychom stihli vše, co jsme s dětmi stihnout potřebovali. Ale i tak to při počtu sedmdesáti aktivních hráčů (kategorie starší, mladší a předpřípravky, pozn. red.), to nebylo vždy ideální. Vzhledem k průběhu letošní zimy přemýšlíme, zda v příštím roce nezůstaneme s těmi nejstaršími na venkovních hřištích.

Co bychom ještě rádi zmínili, tak jsme s dětmi měli vlastně vůbec nejkratší zimní přestávku ze všech týmů 1. BFK. S tréninky jsme končili krátce před Vánoci 21. prosince a v lednu jsme začínali prvním tréninkem patnáctého. Zkrátka, když ten fotbal miluješ, nechceš nikdy skončit. Momentálně jsme se opět z tělocvičen přesunuli na venkovní hřiště. Všechny kategorie mají naplánovýny dva tréninky v týdnu, nově jsme od letoška zařadili ještě jednu tréninkovou jednotku navíc pro výběr starší přípravky. Máme tam i pár kluků z mladšího ročníku 2015. Pro ty kluky a holky je to vlastně trénink za odměnu. Za jejich výkony při trénincích a při zápasech a hlavně za jejich docházku. Navíc jsme ještě jendou za dva týdny zařadili do přípravy také trénink pro brankáře. Těch zatím chodí pět.

Věříme, že nám kvalitní zimní příprava pomůže v jarních bojích. V okresní soutěži máme přihlášené dva týmy starší přípravky a jeden z mladší. A náš cíl pro fotbalové jaro? Aby to děti hlavně bavilo, získaly co nejvíce zkušeností pro svůj sportovní a snad i lidský rozvoj.

Trenéři přípravkových kategorií 1. BFK Frýdlant n. O.

Naši partneři